Poslední měsíc se to ale přirozeně mění. Třeba stále častěji zase jím ovesné vločky. Sice si do nich vždycky přimíchám ještě trochu zapékaného musli, protože je sladší a křupavější, ale proč ne, že jo? V poslední době si je zalívám čokoládovým sojovým mlékem. Vločky se v něm hezky rozmočí a změknou a ani je nepotřebuju vařit. Trochu mi to připomíná můj rok v Americe, kdy jsem čokoládové sojové mléko pila skoro každý den k snídani. Nevím, jak je to teď cenově v ČR a SR, ale tady stojí sojové mléko jen o 3 norské koruny víc, než běžné mléko, což v podstatě není žádný rozdíl. Podobně jsou na tom i různá ovesná, rýžová, mandlová a další "alternativní" mléka a i když si na to nepotrpím, občas mi to přijde fajn zpestření ... teda, pokud si zrovna takové rýžové mléko nekoupím, pak zapomenu, že ho mám v lednici a ono se mi po nějaké době připomene tím, že "pukne" a rozlije se po celé lednici. True story.
Dneska jsem chtěla použít ingredience, které normálně používám na "kaši" (vločky, zapékané musli, čokoládové sojové mléko a ovoce) a připravit z nich něco jiného ... hmm, je mi jasné, že lívanečky na snídani a ještě z ovesných vloček nejsou zrovna "značka originál", ale já tu takový "recept" ještě nemám a věřím, že by přecejen mohl někoho inspirovat. A to by bylo celkem fajn :). No, a kdyby se vám chtělo, tak já budu taky ráda inspirována vašimi tipy na dobré (relativně zdravé) snídaně :). Díky už teď! :)
Recept
na 10-12 malých lívanečků nebo 5-6 větších lívanců (nebo tak nějak :))
doba připravy: 20-25min
1 a 1/4 hrnek ovesných vloček
1/4 hrnku zapékaného musli
1 hrnek čokoládového sojového mléka (určitě se dá i nahradit nějakým jiným)
2 vejce
kapka mandlového extraktu (nemusí být, ale lívanečky díky němu získají skvělou vůni)
ovoce dle vašeho výběru - třeba mango, kiwi, banán ... nebo borůvky, maliny, jahody, ale ty ještě nejsou úplně v sezóně :)
lívanečky můžete pokapat ještě medem nebo javorovým sirupem .. a nebo třeba potřít nutellou nebo arašídovým máslem ... ale jsou výbroné i jen tak, s tím ovocem :).
postup
1. V hrnci si sehřejte mléko a stáhněte z plotny těsně předtím, než začne vřít. Přisypte do něj 1 hrnek ovesných vloček a nechte stát asi 5 minut, dokud se vločky trochu nerozmočí.
2. Zatímco mléko s vločkama "odpočívá", ve food processoru si rozmixujte vločky společně s musli najemno. Pokud food processor nemáte, tak můžete vločky a musli dát do sáčku a rozdrtit je "ručně" nebo třeba paličkou na maso :).
3. Rozdrcené vločky dejte do mísy, přidejte vajíčka a extrakt a rozmíchejte. Pak přidejte "mléčnou hmotu" a znovu všechno smíchejte dohromady.
4. Rozpalte pánev a nasucho na ní hmotu opečte, buď v podobě malých lívanečků (stačí polévková lžíce) a nebo velkých lívanců (na to je asi lepší naběračka neboli šufánek :))
5. Zatímco se lívanečky opékají (z každé strany 1-2minuty a na pánev se vlezou tak čtyři), nakrájejte si ovoce.
6. Pokud chcete, lívance pokapejte sirupem a podávejte s barevným a sladkým ovocem :).
Dobrou chuť! :)
To zní fakt moc dobře. Pořád dělám klasiku s banánem a vajíčky, je čas to obměnit :)
ReplyDeleteNikol (readeatandlive.blogspot.cz)
Ahoj Nikol, děkuju za komentář :). Banán-vajíčka jsou klasika, ale přiznám se, že jsem je ještě mockrát nedělala :). Ale vyzkoušej tyhle, mohly by ti chutnat :). Měj se krásně, Terez
DeleteHmmm...ovsená kaša á la lievance? To znie ako dobrý nápad! :) Určite niekedy skúsim ;-)
ReplyDeleteA nejaké tipy na raňajky nájdeš tu: http://monpetitmondedereves.blogspot.sk/search/label/Raňajky
Dúfam, že sa ti budú páčiť a možno nejaký z nich aj vyskúšaš ;-)
Ahoj Tami, děkuju! Zkus, je to fakt dobrý a můžeš si s tím různě "hrát" :). A děkuju za tipy, kouknu a třeba i něco vyzkouším! :) Měj se moc hezky, Terez
DeleteZní to dobře:)
ReplyDeleteTady jsou ta alternativní mléka docela o dost dražší, než obyčejné kravské, takže si to kupuju spíš jen jednou za čas, ale ráda to mám moc, obzvlášť rýžové :)
Zkus D&M, tam mají sojová a další mléka za docela normální cenu :)
DeleteAhoj Markét, no, já myslím, že podle toho, co u tebe sleduju, že tohle, nebo něco podobného (třeba s tím rýžovým) by ti mohlo sedět a chutnat :) ... Ale ty žádné moje tipy nepotřebuješ, jsi na to myslím kreativní dost :). A je fakt, že v DM jsou asi cenově dostupnější, než jinde, ale i tak je tam rozdíl mezi kravským a těmito rostlinnými znatelný ... Měj se krásně!
DeleteP.S.: Zrovna jsem se viděla s Luckou a mám v plánu se ti ozvat při mé příští návštěvě domova :D. Terez
To vypadá moc dobře, určitě zkusím! Já občas dělám placičky z rýže, co mi zbude z předešlého dne. Rozmíchám jedno vajíčko v troše mlíka, přidám rýži, obvykle i rozinky a skořici. A dá se to buď usmažit jako lívanečku nebo upéct v troubě, vlastně jako nákyp :)
ReplyDeleteBaru, to je super nápad, ale s rýžovým nákypem bych u nás nepochodila (podobně jako ty u vás se žampionama :)). To mi Radan několikrát zopakoval, že jeho nejmíň oblíbené jídlo je rýžový nákyp .. ale ty placičky mi možná prošly :)).
DeleteTerezko, taky si říkám, že bych měla více jíst vločky. Mami, v dřívějších dobách, je dávala do karbanátků. Já si je ráda dám do mléka (budu muset zkusit jiné než kravské) nebo do jogurtu a nějaké to ovoce, rozinky apod. Jak píšeš, že Radan nemá rád rýž. nákyp. Ten já miluju a vůbec rýži. Já vločkami i mletými zahušťuju brambor. polévku. Já tam dám i krupky, podle chuti.
ReplyDeleteMěj se fajn a dobrou chuť! Jarka