Friday, August 2, 2013

Curry & Ketchup, Majorstua, Oslo

Už spokojená po jídle / Me, satisfied after the meal :)
V červnu tohoto roku uvedl server Business Insider žebříček nejdražších měst na světe v roce 2013. Oslo se umístílo na 1. místě (rok předtím bylo druhé). Zatímco jsem tohle vyhledávala, proklikala jsem se do diskuzí o tom, že Norsko je sice nejdražší země na světě, ale životní standard je úplně někde jinde a že průměrná mzda je nepřírozeně vysoká díky pár procentům těch opravdu bohatých lidí a že většina lidí je tady na tom spíš špatně. Já nevím, v podstatě jsem tu zatím vždycky byla jen jako turistka a dokud nezačnu pracovat, tak to nebudu umět dost dobře posoudit, ale díky Radanovi a jeho práci jsem poznala celkem dobrý vzorek současného norského obyvatelstva (což v tomto případě zahrnuje možná i víc než 50% cizinců) a nemyslím, že se mají tak špatně. Jasně, je tu draho, ale když vynecháme přepočítávání na české koruny (pokud se sem někdy chystáte podívat, tak to nedělejte!), tak se tu i s, dejme tomu, podprůměrným platem dá víc ušetřit. Ale o tom jsem se vlastně vůbec bavit nechtěla. Chtěla jsem původně na tu "drahost" jen poukázat v souvislosti s restauracemi a kavárnami. Protože pokud navštívíte Oslo, budete se chtít jít někam najíst a budete mít tendenci přepočítávat na české koruny, tak nakonec ani nikam jíst nepůjdete. Pokud se ale rozhodnete nepřepočítávat, jíst do restaurace půjdete a přesto nebudete chtít být po prohlednutí vyúčtování z banky až moc šokováni, je tu přece jen pár míst, které vás úplně nezrujnují. Jedním takovým je indická restaurace "Curry & Ketchup".

Moje krásná a milovaná společnost /
My handsome and loved company :)
EN: In June 2013, server Business Insider released a ranking of the most expensive cities in the world for this year. Oslo was ranked first (it was second last year.) While I was searching for this information, I also found some discussions about Norway being the most expensive country but at the same time the standard of living is somewhere else and that the average salary is unnaturally high because of few percent of people who are incredibly rich and most people are living rather poorly. Well, I don't really know, I've been here basically just as a tourist so far and until I won't have job, I won't really be able to "judge". But thanks to Radan and his job I've met quite good "sample" of current Norwegian population (which in this case involves perhaps more than 50% of foreigners) and I don't think that they live a bad life. But I didn't really wanted to talk about this. I originally wanted to mention the "expensiveness" of this country in connection to restaurants and coffee shops. Because it is possible that if you visit Oslo and you will want to go to the restaurant and you will think about the prices in your currency, there is a chance you will not go anywhere. But if you still want to go out and eat, there are places which won't empty your bank account completely. One of such places in Indian restaurant "Curry & Ketchup". 


Pohled z ulice / View from the street

Poprvé jsem se o skoro-autentické indické restauraci "Curry & Ketchup" v oslovské čtvrti Majorstua nedaleko krásného rozlehlého Vigelands parku dozvěděla od kamárdky, která už v ní byla párkrát předtím. Takže poprvé jsme v ní s Radanem byli před necelým rokem a už tehdy se mi tam moc líbilo. Když už jdeme jíst ven, tak většinou skončíme u sushi, protože je jednoduše vynikající a tady se všemi těmi čerstvými rybami obzvlášť, ale občas je prostě fajn zajít na něco, co běžně nejíte. A tak jsme tam včera vyrazili znovu. Z venku tu restauraci skoro přehlídnete, je malá a nevýrazná. Ale interiér je super. Na stropech visí všemožné konvičky, trumpety, džbánky a hrnce a na postranních stěnách jsou police s různým kořením, omáčkami a dalšími indickými ingrediencemi. Celkově ten prostor není velký, ale je tam útulno a příjemně. Menu je pouze v norštině a není moc dlouhé, což je podle mě jen dobře. Na výběr je vždycky omáčka s rýží v ceně a můžete si vybrat buď kuřecí nebo jehněčí maso a nebo z pár vegetariánských variant. Ceny se pohybují od 99 NOK do 129 NOK za jídlo s tím, že jehněčí je samozřejmě o něco dražší.

EN: I first heard about this almost-authentic Indian restaurant located in the Oslo district Majorstua near the beautiful Vigelands park from my friend who has been there before. So I visited "Curry & Ketchup" for the fisrt time nearly a year ago and I liked it even back then. When we go eat outside with Radan, we usually end up eating sushi since it is simply delicious and with all these fresh fish even more (delicious). But sometimes it is just nice to eat something what you don't have very often. So yesterday we decided to go to "Curry & Ketchup" again. It is possible that you will miss the place when you go for the first time since it is really small and insignificant from the outside. But the inside is awesome. On the ceilings, there are many stuff hanging and the side walls have shelves with various spices, sauces and other Indian food ingredients. The place is just cozy and inviting. The menu is only in Norwegian and it is not so long which I consider as a good thing. You can always choose sauce with rice included and chicken or lamb meat. There are some vegetarian dishes as well. The prices are from 99 NOK to 129 NOK for a dish and the lamb meat is obviously more expensive. 

Útulný interiér / Lovely interiorKdyž si objednáte vodu, tak ji dostanete, tak jako v drtivé většině norských restuarcí, zadarmo. Oba jsme se s Radanem včera, a vlastně i minule, rozhodli pro jehněčí, jednoduše proto, že to není tak běžné maso a navíc je aromatičtější a plnější :). Radan si dal "Tikku". Popisek k tomuto jídlu byl - et utvalg av orientalsk krydder som utgjør tikka (výběr orientálního koření, které tvoří tikku) .. myslím, že člověku, který toho moc o indickém koření ani jídle neví (včetně mě) to až tak moc nepomůže :). Já jsem se rozhodla pro "Rød curry" - rød currysaus med fersk curry blad (červená kari omáčka s čerstvými kari listy). K tomu jsme si ještě dali napůl česnekový naan (hvitløks naan). Ochutnala jsem obě jídla, Radanovo bylo takové aromatičtější a trpčejší, ale líbilo se mi, že byla omáčka oddělená od masa. Moje bylo naopak takové krémové a jemné. Shodli jsme se, že jsme si oba vybrali správně :).


EN: When you order tap water, you will get it for free (but that is very normal in Norway). Radan and me, we both decided to go for lamb yesterday. Basically just because we don't eat lamb so often and it is just better and more aromatic meat:). Radan ordered "Tikka" for himself. Description of this meal is - et utvalg av orientalsk krydder som utgjør tikka (the selection of oriental spices that make tikka) .. I don't know but I think that for someo
ne who doesn't know much about Indian cuisine (including me), this description is not very helpful :). I decided to go for "Rød curry" - rød currysaus med fersk curry blad (red curry sauce with fresh curry leafs). We ordered also one garlic naan (hvitløks naan). I tasted both meals, Radan's Tikka was more aromatic and sour but I liked that his meat was separated from the sauce. My meal, on the other hand was more creamy and smooth. We agreed that we both made the right choice :). 
Menu
Moje červené kari s jehněčím / My red curry with lamb


Tikka dish
Česnekový naan. Dobrota. / Garlic naan. Yummy.
Malé (a nebo teda trošku větší) mínus podniku je obsluha. Trvá jim celkem dlouho, než si vás všimnou, než vám odnesou talíře a přinesou účet, i přesto, že chodí kolem vás a koukají na vás. To, že to včera nebyla ojedinělá náhoda, mi potvrdily i recenze lidí na tripadvisorovi apod. Další mínus hlavně v dnešní době je, že restaurace nemá žádnou oficiální webovku. A raky nemá wifi (ale to je vlastně možná výhoda :)). Jídlo je ale opravdu vynikající.

EN: There are some negatives about this place as well. The biggest one is probably the service. It takes them quite a while before they notice you, they take the dishes out of table or bring you your bill. Even though they are walking around and even looking at you. It seems like it wasn't a coincidence since it is common complaint about this restaurant even on tripadvisor and similar pages. Another minus is the fact that they still don't have a webpage. And they don't have wifi (but maybe that is a good thing :)). The food is delicious, though.

Pokud tedy máte rádi indickou kuchyni a vyskytnete se v Oslu, tak tohle je určitě dobré místo pro návštěvu. Po jídle si můžete jít odpočinout do zmíneného Vigelands parku a nebo si udělat asi půl hodinovou procházku celkem pěknou čtvrtí do centra Osla. :)

EN: If you like Indian cuisine and if you ever appear in Oslo, this is definitely a good place to visit. After the meal you can go rest to (already mentioned) Vigelands park or you can take a half hour walk to the city centre. Your choice :).


No comments:

Post a Comment