Sunday, December 16, 2012

Jogurtovo-čokoládový dort se sušeným ovocem

Včera jsme měli doma rodinný oběd. Po delší době jsme se sešli doma všichni čtyři (rodiče, já a brácha) a je tu s námi i Radan (jupí :)) a přijela i babička a děda. Maminka Lenička pekla kačenu. Moc se jí povedla.

Radan se s mým bráchou viděl poprvé v životě. Nevěděla jsem to jistě, ale myslela jsem si, že si budou rozumět. Když už nic jiného, spojují je počítačové hry. Takže když si spolu sedli před počítač, tak jsem věděla, že mám minimálně pár hodin "pro sebe". A tak jsem se rozhodla péct, co jiného :D. Měli jsme doma takovou idylku. Brácha a Radan si hráli, Lenička taky hrála (scrabble na netu), taťka si četl a já pekla. Přitom všem jsme poslouchali dobrou hudbu a voněla nám příjemná vánoční vůně z aroma lampy (a nebo ze svíčky).

Včera jsem poprvé pekla úplně bez jakéholiv receptu. Většinou mám nějaký recept, který si pak podle sebe třeba upravím, ale včera jsem prostě improvizovala. Měli jsme doma spoustu druhů sušeného ovoce, ořechů, babička mi přivezla 70% čokoládu a tak jsem si řekla, že to dám nějak dohromady. Vytáhla jsem z kredence polohrubou mouku, třtinový cukr, ovesné vločky, mandlový extrakt, prášek do pečiva z lednice bílé jogurty a tvaroh, který mi tam zůstal ještě z minulé návštěvy domova, trošku másla a vajíčka. Výsledek dopadl skvěle, každý si v tom dortu našel něco svého. Třeba taťkovi, který moc nemusí dorty typu cheesecake, chutnala ta čokoládová část atp. Navíc, narozdíl od cheesecaku se tento dort nemusí nechat několik hodin tuhnout. Vlastně to ani není cheesecake :). Prostě jogurtový dort na způsob "co dům dal" .. Pokud máte rádi lehčí dorty, které se v podstatě "jedí sami", tak je tento dobrá volba. Navíc velké množství sušeného ovoce a ořechů z něj vlastně dělá tak trošku "vánoční dort" :)

Recept


Většina ingrediencí. Některé jsem přidala až za pochodu :).

příprava: 25-30min
doba pečení: 50min

na dortový základ
150-200g ovesných vloček
40g třtinového cukru
60-70g másla

na dort
3 vejce
120g třtinového cukru
50g másla
100g polohrubé mouky
4g prášku do pečiva
pár kapek mandlového extraktu
300g bílého jogurtu
250g tučného tvarohu
60g hořké čokolády (+ cca 20g na posypání) a trošku smetany
směs sušeného ovoce a ořechů (cca 150g) - já jsem tam dala brusinky, ibišek, aloe vera, švěstky, vlašské ořechy, mandle Postup
1. Předehřejte si troubu na 140 C, kulatou pečící formu vymažte máslem.
2. Na pánvi rozpušťte máslo a přisypte ovesné vločky a trošku třtinového cukru. Chvíli restujte a potom přesypte a uhlaďte po dni pečící formy. Dejte do trouby.


3. Mezitím si v míse rozmixujte vajíčka s cukrem, poté přídejte mandlový extrakt, mouku, přášek do pečiva a máslo a rozmixujte. Poté přidejte jogurty a tvaroh a zase rozmíchejte. Nakonec přidejte sušené ovoce a ořechy.
4. Ve vodní lázni si rozpusťte čokoládu s malým množstvím smetany.
5. Vytáhněte pečící formu z trouby a přelijte na ní jogurtové těsto. Do těsta poté vmíchejte čokoládu a dejte do trouby.
6. Pečte cca 50min - že je dort hotový zjistíte podle špejle, kterou píchnete do dortu, pokud je suchá, je dort hotový.
7. Vytáhněte z trouby a posypte strouhanou čokoládou. Dort se dá podávat jak teplý, tak studený a můžete ho ozdobit sušeným ovocem, kakaem, určitě se dá podávat i se šlehačkou, s kávou nebo dobrým čajem. Dobrou chuť. :)No comments:

Post a Comment